VaLŠ

Valašská lesní škola

Ze vzpomínek, almanachu vsetínských old skautů: Důležitou záležitostí v roce 1946 bylo zahájení práce instruktorů a uspořádání první Valašské lesní školy. Vůdce školy, bratr Pipek, s instruktory potom až do roku 1949 pořádal 2x ročně kurzy LŠ pro vedoucí oddílů a jejich nástupce. Od roku 1947 se pak konaly i zimní LŠ. První LŠ se konala v Jarcové a ze střediska se jí zúčastnili bratři Dědič, Severa a D. Šedlbauer, v dalších letech bratři J. Černocký a J. Londin To již měla VLŠ své stálé tábořiště na Ujmiskách pod Radhošiěm nad Dolní Bečvou. Poslední VLŠ v roce 1949 se zúčastnil bratr Ryšavý z 1. oddílu a znovu také J. Londin a J.Černovský, tentokrát již jako demonstrátoři (pomocní instruktoři).

Z archivu Skautského institutu:

Obnovení:

Již 2. března 1990 jednala ORJ o obnovení Valašské lesní školy. Vytváří se kruh lesoškoláků a sbor instruktorů. Jejich práce vyúsťuje v roce 1991 na společné lesní škole s okresy Frýdek-Místek, Ostrava a Vsetín. Tam tvořili naši instruktoři polovinu sboru. Beskydskou školu vedl V. Pokorný. Po dalších jednáních, tentokrát již s bratry ing. Schneiderem a Pavlíkem z ORJ Zlín, vytváříme společný instruktorský sbor a obnovujeme znovu tradici Valašské lesní školy. Vůdcem školy je J. Londin a instruktory jsou z našeho střediska Antonín Šedlbauer, Jan Veselý, Milan Tichý, Ota Švec, Stanislav Dědič a Berta Bindasová.

Tajemství fotografie číslo čtyřicet

Psal se rok 1992 a na Valašsku proběhla po mnoha letech jedna z prvních Valašských lesních škol. Měla trvání až do roku 1999. Prošla ji řada účastníků, kteří zde prožili nezapomenutelné okamžiky. Jsou zachyceni na fotografiích v albech a kronikách.  A tyto fotografie, společně se vzpomínkami lesoškoláků a jejich instruktorů, budou mít své místo v připravované publikaci Příběh skautingu na Valašsku.

Poznáte se na těchto fotografiích? Poznáte co je to za situace a místa? Poznáte i ostatní účastníky?

Vyzýváme tímto bývalé účastníky, aby poodhalili tajemství nejen fotografie číslo čtyřicet, ale aby se podívali na   fotoalba Valašské lesní školy a poslali nám své vzpomínky, ideálně formou informací ke každé fotografii – kdo na ní je a co se tam děje. A vítané jsou i jakékoli další spojitosti s VLŠ!

Ozvi se nám a zapoj se do příprav nové publikace o historii, která je i Tvou historií!

piš na

pribehskautingu@oldskaut.cz

 

Valašská lesní škola – rok 1992

Archiv Střediska Junáka Vsetín obsahuje i živé obrázky z Valašské lesní školy 1999 – autorem je Dazule, který i většinou stál za kamerou.

Skauti v Napajedlích opatrují jeden ze základních symbolu Valašské lesní školy (kromě praporu) – dřevěnou sochu Radegasta. Vedle symboliky měla (resp. stále má) i praktický význam – jako listinná schránka obsahuje jména 28 lektorů a 116 frekventantů, kteří školou „prošli“ v letech 1992-1999. Autorem je Miloslav Vích Robin člen střediska v Napajedlích. Foto Zbyněk Abrhám Lincoln.
Kronika Valašské lesní školy 1992
Kronika Valašské lesní školy 1993
Kronika Valašské lesní školy 1994
Kronika Valašské lesní školy 1995
Kronika Valašské lesní školy 1996
Kronika Valašské lesní školy 1997
 Kronika Valašské lesní školy 1998-1999

Několik pamětihodností opatruje Jarka Dupejová, která v letech 1992 – 1996 (nebo 97) spolu s Evou Fišerovou a Hankou Rýparovou vedla dívčí Lesní kurzy, které se konaly na stejném místě jako Valašská lesní škola.

 

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien